Pytania do Klusek :)

Jeśli masz do nas jakieś pytania, możesz zadać je tutaj.

Martyna

Administrator

Obrazek Post autor: Martyna » wtorek 11 cze 2019, 00:19
Jeśli macie jakieś pytania, możecie śmiało pisać odpowiedzi pod tym postem. :)
Postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. :)

zandam

Post autor: zandam » piątek 14 cze 2019, 20:38
W takim razie pozwolę sobie zacząć. :)
1. Czy nadal planujecie wydać jakiegoś joseia (nie BL/GL)?
2. Kiedy pojawią się zapowiedzi sierpniowej/wrześniowej i listopadowej nowości?
3. Czy można spodziewać się wśród nich jakiegoś joseia?
4. Jak sobie radzi "Marcowy lew"?
5. Czy planujecie kiedyś przyśpieszyć tryb wydania "Marcowego lwa"?
6. Jako jedyny Polski wydawca przybliżacie fanom sytuację na rynku wydawniczym/wyniki ankiet (za co jestem wdzięczna). Czy w przypadku aktualnej ankiety też możemy się spodziewać jakiegoś podsumowania (przynajmniej w przypadku niektórych pytań)?
7. Z jakimi wydawcami aktualnie współpracujecie? (Ułatwi to dodawanie propozycji wydawniczych). :)
8. Planujecie jakieś wydania w twardej okładce?
9. Czy w przyszłości pojawi się w waszym sklepiku możliwość wybrania opcji przesyłki priorytetowej (za większą dopłatą oczywiście)?

Martyna

Administrator

Post autor: Martyna » sobota 15 cze 2019, 12:52
piątek 14 cze 2019, 20:38zandam pisze:
W takim razie pozwolę sobie zacząć. :)
1. Czy nadal planujecie wydać jakiegoś joseia (nie BL/GL)?
2. Kiedy pojawią się zapowiedzi sierpniowej/wrześniowej i listopadowej nowości?
3. Czy można spodziewać się wśród nich jakiegoś joseia?
4. Jak sobie radzi "Marcowy lew"?
5. Czy planujecie kiedyś przyśpieszyć tryb wydania "Marcowego lwa"?
6. Jako jedyny Polski wydawca przybliżacie fanom sytuację na rynku wydawniczym/wyniki ankiet (za co jestem wdzięczna). Czy w przypadku aktualnej ankiety też możemy się spodziewać jakiegoś podsumowania (przynajmniej w przypadku niektórych pytań)?
7. Z jakimi wydawcami aktualnie współpracujecie? (Ułatwi to dodawanie propozycji wydawniczych). :)
8. Planujecie jakieś wydania w twardej okładce?
9. Czy w przyszłości pojawi się w waszym sklepiku możliwość wybrania opcji przesyłki priorytetowej (za większą dopłatą oczywiście)?
Ad. 1. Mamy na naszej liścia kilka josei. :) Nie wiem jednak, kiedy uda się je wydać - ostatnio Japonia strasznie laguje z odpowiedziami na maile.
Ad. 2. Wysłałyśmy ponad 6 ofert na tytuły. Jednak, jak pisałam wyżej, straaaasznie długo czekamy na odpowiedzi. Ostatecznie przesuniemy BL na sierpień i zapełnimy dalsze miesiące nowymi (ciekawostka: na odpowiedzi na oferty czekamy około 4 miesięcy - pierwszy raz nam się to przydarzyło :().
Ad. 3. W tych zapowiedziach jeszcze nie.
Ad. 4. Powiedziałabym, że bardzo dobrze! Zakładałyśmy o wiele mniejszą sprzedaż, jednak jest ona zadowalająca i satysfakcjonująca.
Ad. 5. Przyśpieszenie zależy od tłumaczki. Jeśli się bardziej wdroży w shogi oraz znajdzie więcej czasu (pracuje w dość dużej firmie), to myślę, że nie powinno być problemu.
Ad. 6. Pewnie - jak zawsze. Choć chwilę to zajmie - w szczególności jeśli chodzi o pytania otwarte. :)
Ad. 7. Trochę tego jest (tym bardziej, że piszemy też do wydawnictw, których jeszcze "nie mamy"): Nihon Bungeisha, France Shoin, Ichijinsha, Libre Inc., Taiyo Tosho, Frontier Works, Akaneshinsha, Gentosha, Futabasha, Hakusensha, Shogakukan, Shinshokan, Houbunsha.
Ad. 8. Z naszego punktu widzenia jest to nieopłacalne i całkowicie zbędne. Niepotrzebnie podwyższa cenę mangi i pustoszy kieszeń ludzi. Zdajemy sobie sprawę, że wg niektórych wydawnictw i czytelników, są komiksy, którym "należy się" twarda oprawa. Jednak wychodzimy z założenia, że równie dobrze szacunek do tytułu i autora można przekazać poprzez ładne i zwykłe wydanie, pamiętając przy tym o wiernym tłumaczeniu i szacunku do pracy autora.
Ad. 9. Masz na myśli polecony priorytet? :)

Operuit

Awatar użytkownika

Post autor: Operuit » poniedziałek 17 cze 2019, 15:16
Cóż, kolejna porcja pytań dla Klusek!
1. Czy wśród was znajdują się fani Mo Dao Zu Shi? Już niedługo drugi sezon anime, a na horyzoncie jawi się opcja polskiego wydania...
2. Tutaj trochę dziwne pytanie, związane też z poprzednim, ale zastanawialibyście się kiedyś nad wydaniem chińskich manhu...jak to odmienić?;-; No nic, manhua, manhuy, manhuyów? En, zostawmy ten temat.
3. Znacie 19 Days? Jeśli tak, to który rozdział wywołał u was największy napad śmiechu?
4. Planujecie kontynuować Canisa? Niby na końcu tomu jest zapowiedź kolejnej serii, jednak sprzedaż poszła słabo...niestety, ale często zdarza się, że to przekreśla wydanie kontynuacji...

zandam

Post autor: zandam » poniedziałek 17 cze 2019, 21:52
sobota 15 cze 2019, 12:52Martyna pisze:
Ad. 1. Mamy na naszej liścia kilka josei. :) Nie wiem jednak, kiedy uda się je wydać - ostatnio Japonia strasznie laguje z odpowiedziami na maile.
Ad. 2. Wysłałyśmy ponad 6 ofert na tytuły. Jednak, jak pisałam wyżej, straaaasznie długo czekamy na odpowiedzi. Ostatecznie przesuniemy BL na sierpień i zapełnimy dalsze miesiące nowymi (ciekawostka: na odpowiedzi na oferty czekamy około 4 miesięcy - pierwszy raz nam się to przydarzyło :().
Ad. 1. Jednotomowych, kilkutomowych czy jakichś dłuższych? Mało znane czy popularne? ( Albo spytam wprost: czy na liście jest jakiś tytuł Usemono Yado albo Hozumi? ) :) Dopytuję się, ponieważ mam w planach kilka josei z Hiszpanii - choć nie znam hiszpańskiego - ale ich ceny oscylują w okolicach 55 zł za przeciętnie wydany tom, więc jeśli jest jakaś szansa na tytuł którejś z tych autorek, to jednak poczekam. :P
Ad. 2. :( Uch, szkoda. Został mi już tylko "Marcowy lew" (Kompleks i Usłyszeć ciepło wychodzą raz na rok, więc ich nie liczę ;) ) i bardzo na nie (tj. te nowości) liczyłam. :(
Ad. 3. Tj. raczej następny rok?
Ad. 9 Cokolwiek byleby miało opcję priorytetu. :) Prenumeraty zawsze zamawiam od wydawców i bez znaczenia, czy przesyłki są nierejestrowane, czy polecone zawsze docierają. Różnica tkwi w tym, że ekonomiczne przeważnie mają wgniecenia, a priorytetowe zawsze przychodzą w idealnym stanie. :)

Mam jeszcze dwa dodatkowe pytania. :)
a) Zauważyłam, że lubicie wracać do sprawdzonych autorów, ( choć akurat w przypadku tego, na którym mi zależy, ta zasada się nie sprawdziła. ;) ) dlatego chciałabym się spytać, czy jest jakaś szansa na to, że wydacie tego drugiego joseia od Yuki Fumino? :)
b) Czy mogłabyś przedstawić ranking 10. najlepiej sprzedających się w tym miesiącu tomów (za podanie 3. najgorzej sprzedających się też bym była wdzięczna :) )? W Niemczech wszystkie wydawnictwa regularnie co miesiąc podają taką najlepiej sprzedającą się 10-kę i, szczerze mówiąc, szkoda, że polscy wydawcy nie przyjęli takiego zwyczaju. :)

Martyna

Administrator

Post autor: Martyna » czwartek 20 cze 2019, 11:05
poniedziałek 17 cze 2019, 15:16Operuit pisze:
Cóż, kolejna porcja pytań dla Klusek!
1. Czy wśród was znajdują się fani Mo Dao Zu Shi? Już niedługo drugi sezon anime, a na horyzoncie jawi się opcja polskiego wydania...
2. Tutaj trochę dziwne pytanie, związane też z poprzednim, ale zastanawialibyście się kiedyś nad wydaniem chińskich manhu...jak to odmienić?;-; No nic, manhua, manhuy, manhuyów? En, zostawmy ten temat.
3. Znacie 19 Days? Jeśli tak, to który rozdział wywołał u was największy napad śmiechu?
4. Planujecie kontynuować Canisa? Niby na końcu tomu jest zapowiedź kolejnej serii, jednak sprzedaż poszła słabo...niestety, ale często zdarza się, że to przekreśla wydanie kontynuacji...
Ad. 1. Niestety nie. :<
Ad. 2. Oglądałyśmy manhuy (ech, nie lubię odmieniać tego słowa). Jednak póki co nie zdecydujemy się na nie.
Ad. 3. Znamy. :) Ale raczej nie czytamy. :)
Ad. 4. Planujemy. Czekamy aż autorka skończy serię. Nie chcemy popełnić tego samego błędu co przy Braciach z ulicy. 3 tom miał się ukazać w sierpniu zeszłego roku, a do tej pory nie wiadomo kiedy wyjdzie...

Martyna

Administrator

Post autor: Martyna » czwartek 20 cze 2019, 11:12
poniedziałek 17 cze 2019, 21:52zandam pisze:
sobota 15 cze 2019, 12:52Martyna pisze:
Ad. 1. Jednotomowych, kilkutomowych czy jakichś dłuższych? Mało znane czy popularne? ( Albo spytam wprost: czy na liście jest jakiś tytuł Usemono Yado albo Hozumi? ) :) Dopytuję się, ponieważ mam w planach kilka josei z Hiszpanii - choć nie znam hiszpańskiego - ale ich ceny oscylują w okolicach 55 zł za przeciętnie wydany tom, więc jeśli jest jakaś szansa na tytuł którejś z tych autorek, to jednak poczekam. :P
Ad. 2. :( Uch, szkoda. Został mi już tylko "Marcowy lew" (Kompleks i Usłyszeć ciepło wychodzą raz na rok, więc ich nie liczę ;) ) i bardzo na nie (tj. te nowości) liczyłam. :(
Ad. 3. Tj. raczej następny rok?
Ad. 9 Cokolwiek byleby miało opcję priorytetu. :) Prenumeraty zawsze zamawiam od wydawców i bez znaczenia, czy przesyłki są nierejestrowane, czy polecone zawsze docierają. Różnica tkwi w tym, że ekonomiczne przeważnie mają wgniecenia, a priorytetowe zawsze przychodzą w idealnym stanie. :)

Mam jeszcze dwa dodatkowe pytania. :)
a) Zauważyłam, że lubicie wracać do sprawdzonych autorów, ( choć akurat w przypadku tego, na którym mi zależy, ta zasada się nie sprawdziła. ;) ) dlatego chciałabym się spytać, czy jest jakaś szansa na to, że wydacie tego drugiego joseia od Yuki Fumino? :)
b) Czy mogłabyś przedstawić ranking 10. najlepiej sprzedających się w tym miesiącu tomów (za podanie 3. najgorzej sprzedających się też bym była wdzięczna :) )? W Niemczech wszystkie wydawnictwa regularnie co miesiąc podają taką najlepiej sprzedającą się 10-kę i, szczerze mówiąc, szkoda, że polscy wydawcy nie przyjęli takiego zwyczaju. :)
Ad. 1. Krótsze. Polski rynek pod kątem josei jest dość niepewny, więc wolimy przekonać się najpierw na krótszej mandze, jak to wygląda. :)
Ad. 2. Niestety, my też jesteśmy niesamowicie poirytowane, bo na trzy oferty czekamy od września zeszłego roku...
Ad. 3. Tak. :)
Ad. 9. Okej! Dodam list polecony priorytet. Jakimś cudem zwykłe priorytety (bez śledzenia) bardzo często giną - średnio 10 przesyłek na preorder. Nie do końca wiem, jaki jest tego powód. Jednak podejrzewam, że giną gdzieś pomiędzy Rosnowem a Koszalinem lub w Koszalinie.

Ad. a. Widziałam tego joseia, nie jest jakiś zachwycający i za bardzo edytorzy wpływają na decyzje autorki (patrz Usłyszeć ciepło słońca -_-).
Ad. b. Nie do końca wiem, jak taki ranking miałby wyglądać. Tym bardziej, że jeśli w danym miesiącu jest premiera tytułu, to on sprzeda się najlepiej niż pozostałe mangi. Dziwnie jest mi też porównywać sprzedaż tytułów, które wyszły w 2016 roku, a tymi które wychodzą teraz.
kuchnie na wymiar kraków